Grupy Zabawowe – szansa na rozwój dzieci i aktywizację rodziców PDF Drukuj Email

DSCN5520_1024x768Gmina Leżajsk przystąpiła do projektu „Grupy Zabawowe”. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska 22 października 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Zabawowej w tej miejscowości.  W każdą sobotę od godziny 10.00 do 13.00 w oddziale Przedszkola Zespołu Szkół odbywają się zajęcia, w których  uczestniczą dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat oraz ich rodzice. Nad przebiegiem spotkań czuwa wykwalifikowana animatorka, której zadaniem jest prezentowanie różnorodnych metod pracy z dziećmi i zabaw stymulujących ich rozwój.

    Od kilkudziesięciu lat Grupy Zabawowe, cieszą się dużą popularnością w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce oferta edukacyjna dla dwu-, trzy- czy czterolatków nie jest zbyt atrakcyjna. W wielu miejscowościach brakuje żłobków, a rodzice nie do końca wiedzą, skąd czerpać pomysły na zabawy ze swoimi pociechami. Dlatego właśnie Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego postanowiła przenieść na polski grunt Grupy Zabawowe – jedną z najbardziej popularnych form wspierania rozwoju maluchów na świecie.
Fundacja Komeńskiego to organizacja pozarządowa, której celem jest  zapewnienie optymalnych warunków rozwoju i wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom od urodzenia do 10 roku życia. Działa we współpracy z rodzicami, nauczycielami, organizacjami pozarządowymi, samorządami, upowszechniając nowoczesne rozwiązania pedagogiczne. Taką właśnie innowacyjną formą zajęć są Grupy Zabawowe.
Program adresowany jest przede wszystkim do gmin wiejskich, w których brakuje odpowiednio przystosowanych placówek rozwojowo-edukacyjnych dla najmłodszych obywateli. Patron Fundacji - Jan Amos Komeński, pedagog, filozof i reformator, napisał: „Bo jakie początki, takie będzie wszystko”. Człowiek uczy się począwszy od chwili narodzin, a niektórzy twierdzą, że nawet jeszcze wcześniej. Dlatego tak ważne są wspólne zabawy rodzica i dziecka, a także przebywanie od najwcześniejszych lat w grupie rówieśniczej,
w której maluchy poznają zasady współpracy, ale i obrony swoich praw; kształcą swoją samodzielność i budują pozytywne relacje z otoczeniem.
Małe dzieci uczą się, wykorzystując wszystkie zmysły. Wiedzę o otaczającym świecie zdobywają m.in. poprzez węch, smak, dotyk, dlatego tak ważne są urozmaicone formy spędzania czasu z synem czy córką. Natalia Skoczylas, pełniąca rolę koordynatorki spotkań Grupy Zabawowej w Brzózie Królewskiej, z entuzjazmem opowiada o różnorodności proponowanych działań:  „Zajęcia rozpoczynamy od przygotowania  sali tak aby zaspokajała ona w pełni potrzeby rozwojowe najmłodszych. Następnie odbywają się zabawy integracyjne w kółku. Lubimy się bawić kolorowymi balonami, piórkami, karmimy kasztanami zielonego smoka i puszczamy bańki. Na każdym spotkaniu odbywają się zajęcia muzyczne, ruchowe i plastyczne, rozwijające dzieci twórczo i manualnie np. malowanie farbami przy użyciu  paluszków, wyrabianie masy solnej, tworzenie figurek. Oprócz tego bawimy się w gotowanie, majsterkowanie, wcielamy się w rolę fryzjera, kosmetyczki. Wszystkie zabawy są spontaniczne i dzieci same decydują o tym w co chcą się bawić w danym momencie.”

Systematyczne spotkania Grupy przynoszą wszechstronne korzyści. Rodzice, bawiąc się razem z dziećmi odkrywają wiele nowych możliwości efektywnego spędzania czasu, wzmacniają przy tym więzi rodzinne. Mają również możliwość wymiany doświadczeń rodzicielskich, dzielą się swymi spostrzeżeniami związanymi z wychowaniem i rozwojem dziecka.  Dla najmłodszych czas spędzony aktywnie wśród przyjaznych sobie osób jest najlepszą gwarancją na  prawidłowy rozwój społeczny i emocjonalny. Zdrowe i twórcze dzieci to w przyszłości aktywni i świadomi członkowie społeczności lokalnej. Takie inicjatywy mogą tylko procentować!